Funnene tyder også på økt trafikk i enkelte boligområder.
Da Ring 1 i Oslo ble stengt sommeren 2024, var det stor usikkerhet om konsekvensene for trafikken i sentrum. En ny rapport fra Transportøkonomisk institutt (TØI) gir et tydeligere bilde av hva som har skjedd.
Forskerne har analysert reisetider på utvalgte strekninger, målt som reisetid mellom to målpunkt, i Oslo indre by før og etter stengingen. Analysene bygger på sanntidsdata for biltrafikk, noe som gir grunnlag for å sammenligne utviklingen i reisetid over tid og mellom ulike strekninger på en systematisk måte.
Størst utslag i indre by
Resultatene viser at de største økningene i reisetid har kommet på strekninger sentralt i indre by, særlig i forbindelser mellom vest og øst/sørøst. På enkelte av disse strekningene skyldes den økte reisetiden omkjøring eller lengre reiserute som følge av stenging av Hammersborgtunnelen og/eller stenging av nærliggende gater.
– Analysene våre viser at stengingen av Ring 1 ga de største utslagene i reisetid kort tid etter at tiltaket ble innført, særlig i de mest sentrale områdene mellom vest og øst/sørøst i indre by. Deretter har situasjonen i stor grad stabilisert seg, men nivået ligger fortsatt over før-situasjonen, sier seniorforsker Susanne Nordbakke.
Samtidig finner forskerne små eller ingen endringer i reisetid i andre deler av veinettet i sentrum. Strekninger som går via Operatunnelen har for eksempel hatt stabile reisetider gjennom perioden.
Analysene tyder også på at enkelte boliggater har fått økt trafikkbelastning som følge av omkjøring.
Ny metode for å fange opp endringer i reisetid
Ring 1 er stengt i forbindelse med oppgraderingen av tunnelene under det nye regjeringskvartalet, og skal etter planen åpnes igjen i 2027. Samtidig pågår det en politisk diskusjon om hvor mye trafikk veien skal ha i fremtiden.
Funnene fra rapporten gir et kunnskapsgrunnlag for denne typen vurderinger. Metoden som er brukt i prosjektet for å måle endringer i reisetid og trafikkmengde kan også være relevant for andre byer som planlegger større tiltak eller endringer i infrastrukturen som kan påvirke trafikkmønsteret.
